Czy ogrzewanie domu gazem jest bezpieczne?

Czy ogrzewanie domu gazem jest bezpieczne?

ogrzewanie domu gazemW poszukiwaniu wydajnych, a zarazem ekonomicznych systemów grzewczych inwestorzy coraz częściej decydują się na ogrzewanie nieruchomości gazem. Czy to bezpieczne? Jakie ryzyko niesie za sobą użytkowanie instalacji ogrzewania gazowego w domu jednorodzinnym?

Ogrzewanie domu gazem

Ogrzewanie domu gazem jest wydajne, a zarazem przyjazne dla środowiska naturalnego. To rozwiązanie, które coraz częściej możemy spotkać w nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym. Mimo to, gros inwestorów wciąż poddaje w wątpliwość bezpieczeństwo ogrzewania gazowego.

Wykorzystywanie gazu jako podstawowego źródła energii ma stosunkowo długą historię. Niestety na jej kartach zapisały się również zdarzenia niechlubne. Wybuchy, przypadki zaczadzenia, domy spalone do fundamentów. Jak w obliczu tych faktów mówić o bezpieczeństwie instalacji gazowych? Całkiem prosto. Każda domowa instalacja gazowa jest bezpieczna, o ile została prawidłowo wykonana i jest prawidłowo użytkowana. Co to oznacza?

Jak poprawić bezpieczeństwo instalacji gazowej w domu?

Prawidłowe wykonanie i prawidłowa eksploatacja to dwa podstawowe warunki bezpieczeństwa instalacji gazowej. Bardzo ważną kwestią na etapie montażu instalacji jest wybór komponentów. Wysokie jakości komponenty z odpowiednimi zabezpieczeniami, m.in. przed korozją, oraz właściwe wykonanie połączeń między rurami doprowadzającymi gaz do nieruchomości to absolutna podstawa bezpiecznej instalacji. A co składa się na bezpieczną eksploatację? W tym przypadku ważnym elementem jest odpowiednia wentylacja. Na naszą uwagę zasługuje również stan techniczny urządzeń będących odbiornikami gazu. Liczne przypadki zaczadzeń, które stale mają miejsce w budownictwie jedno i wielorodzinnym najczęściej są przyczyną złego stanu technicznego piecyków gazowych oraz braku zastosowania odpowiednich środków bezpieczeństwa, jak chociażby czujników czadu czy czujników gazu, które w porę poinformują mieszkańców o zagrożeniu.

Ogrzewanie domu gazem: Zbiornik LPG

Ze względu na korzystne warunki finansowe wielu inwestorów rozważa ogrzewanie domu gazem ze zbiornika. Takie rozwiązanie wiąże się z wyższymi kosztami inwestycji, ale pozwala na wygenerowanie dużych oszczędności w długiej perspektywie czasu. Instalacja zbiornika LPG na działce budzi sporo obaw. Dotyczą one szczelności zbiorników oraz ich odporności na oddziaływanie czynników zewnętrznych. W sytuacji, w której zależy nam na maksymalnym bezpieczeństwie domowników – niezależnie od tego czy przebywają wewnątrz, czy spędzają czas na działce – warto zastanowić się nad montażem zbiornika poziemnego. Lokalizacja zbiornika wpływa korzystnie na poziom bezpieczeństwa, jednocześnie umożliwiając zachowanie walorów estetycznych  terenu wokół nieruchomości