Domowe instalacje gazowe

Domowe instalacje gazowe

Domowe instalacje gazoweNowoczesne domowe instalacje gazowe w znacznym stopniu podnoszą komfort użytkowania domu czy mieszkania. Ogrzewanie budynku gazem przy zastosowaniu nowoczesnego osprzętu pozwala uzyskać wysoką jakość życia m.in. z powodu braku kłopotliwej obsługi instalacji, która funkcjonuje bezobsługowo. Zbiorniki gazowe wykluczają także konieczność wygospodarowania miejsca na składowanie innego materiału opałowego. Ponadto nie ma problemu z popiołem, który jest efektem spalania np. węgla, czy ekogroszku. Gaz użytkowany na potrzeby domowe jest również przyjazny środowisku naturalnemu, stanowiąc jedno z najbardziej ekologicznych paliw. Właśnie z tego powodu domowe instalacje gazowe wybierane są przez osoby, którym nie jest obca troska o środowisko.

Wielu jednak potencjalnych użytkowników obawia się zainstalowania sieci gazowej wraz z urządzeniami końcowymi w swoim domu. Instalacje gazowe domowe przez ogromną liczbę osób, które nie są świadome, w jaki sposób działa taka konstrukcja, uważane są za zagrażające otoczeniu. Duże poczucie niepewności sprawiają koszty montażu i eksploatacji, rodzą się pytania o bezpieczeństwo funkcjonowania tego typu źródła energii w bezpośredniej styczności z miejscem codziennego pobytu ludzi. Na te pytania należy udzielić sobie odpowiedzi, zanim podejmiecie Państwo decyzję o montażu instalacji gazowych.

Domowe instalacje gazowe – zalety i korzyści

Gaz jest paliwem z grupy paliw konwencjonalnych. Tradycyjnie stanowi jedno z bardziej popularnych mediów energetycznych wśród prywatnych inwestorów. W domach jednorodzinnych gaz wykorzystuje się w celach grzewczych – do centralnego ogrzewania i centralnej ciepłej wody, a także do gotowania na kuchennych płytach grzewczych.

Instalacje gazowe dzielą się na dwa podstawowe rodzaje, w zależności od dostarczanego medium. Są to instalacje na gaz LPG, czyli gaz płynny, magazynowany w zbiorniku na zewnątrz budynku, oraz na gaz ziemny, dostarczany z centralnej (miejskiej) sieci gazowej. Nasza firma specjalizuje się w rozwiązaniach, którymi są domowe instalacje gazowe w województwach min.: mazowieckie, łódzkie.

Domowe instalacje gazowe – montaż i uwarunkowania prawne

Zakładane w domach jednorodzinnych, stanowią układ przewodów i urządzeń odbiorczych, zabudowanych zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Początkiem instalacji jest przyłącze z głównym zaworem, służącym do odcięcia dopływu gazu do instalacji. Zakończeniem instalacji są odbiorniki gazu, takie jak piece i płyty grzewcze. Domowa instalacja gazowa wymaga montażu odpowiedniego zbiornika na gaz płynny. Dostępne są one w różnych wielkościach, dzięki czemu mogą zostać dopasowane do indywidualnych wymagań klientów. Proponujemy Państwu tych sprzedaż zbiorników na gaz .

Na wyposażenie obiektu w domowe instalacje gazowe konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Pozwolenie to nie jest wymagane, jeżeli plan przyłącza gazowego zawiera się w pozwoleniu na budowę całego domu.

Domowa instalacja gazowa wykonana bez koniecznego pozwolenia jest niezgodna z prawem i może skutkować wysokimi karami rzędu nawet kilku tysięcy złotych.

Dlaczego warto montować domowe instalacje gazowe

Domowe instalacje gazowe pozostawiają daleko w tyle inne rozwiązania grzewcze. Zalet takich instalacji jest wiele. Do jednej z największych należy z pewnością wygoda. Domowa instalacja gazowa jest bezobsługowa. Wystarczy zaprogramować odpowiednio piec, by w domu było nie tylko ciepło, ale także, by mieć stały dostęp do ciepłej wody. Dodatkowo domowe instalacje gazowe należą do jednego z najbardziej ekonomicznych sposobów wytwarzania ciepła. Przy zastosowaniu dobrej jakości pieca, koszty ogrzewania pomieszczeń i wody są znacznie niższe, niż np. przy ogrzewaniu węglem czy prądem.

Instalacja gazowa w domu jednorodzinnym to nie tylko niższe koszty ogrzewania, to także znacznie wyższy komfort obsługi systemu grzewczego oraz możliwość wygospodarowania w kotłowni dodatkowego miejsca przechowywania. Grzewcze instalacje gazowe w domu rozwiązują więc problem wysokich kosztów ogrzewania nieruchomości oraz problem składowania zapasów opału. Dodatkowo instalacje tego typu – jak już wspomnieliśmy – działają praktycznie bezobsługowo. Nie tylko nie musimy dokładać do pieca, ale również nie musimy pamiętać o zamawianiu opału – tam, gdzie jest to możliwe instalacje gazowe w domu są zasilane bezpośrednio gazem z nitki.

Jak przebiega montaż instalacji gazowej w domu?

Zaleca się, aby w miarę możności montaż instalacji gazowej w domu przeprowadzić wtedy, gdy budynek znajduje się jeszcze w surowym stanie. To pozwala na łatwe zamaskowanie rur grzewczych oraz bezproblemowe rozprowadzenie ogrzewania podłogowego. Założenie instalacji gazowej w domu jest też możliwe w późniejszym czasie, ze względu jednak na konieczność kucia ścian całe przedsięwzięcie będzie kosztowniejsze i trudniejsze do zrealizowania.

Montowanie rur grzewczych rozpoczyna się od wyznaczenia miejsca zawieszenia grzejników i zaplanowania rozmieszczenia punktów podłączenia rur grzewczych i specjalnych rozdzielaczy. Trzeba też wyznaczyć optymalną linię przebiegu wspomnianych przewodów tak, aby zamontowana instalacja ogrzewania gazowego działała prawidłowo i bezawaryjnie. W dalszej kolejności oblicza się długość potrzebnych do stworzenia instalacji rur oraz wybiera się odpowiedni piec gazowy (jedno- lub dwufunkcyjny, z otwartą lub zamkniętą komorą spalania).

Opinie o domowych instalacjach gazowych

Joanna, łódzkie

Przyznam, że długo wahałam się czy domowe instalacje gazowe są dobrym pomysłem. Wiadomo – gaz to gaz. Bałam się wybuchu, ulatniania, wysokich rachunków. Dałam się namówić mężowi i nie żałuję. Rachunki mamy niskie, a regularne przeglądy sprawiają, że czuje się bezpieczna.

Robert, łódzkie

Polecam założenie domowe instalacje gazowe każdemu! Sam założyłem ją, gdy przyszło mi rezygnować z pieców kaflowych. I nie żałuję. Jest ciepło, czysto i przede wszystkim – wygodnie.

Kasia, Piaseczno, mazowieckie

Jak dla mnie takie domowe instalacje gazowe to super sprawa. Nie trzeba się męczyć z opałem, rozpalaniem pieca, itd. Posiadam piec kondensacyjny, więc rachunki są niskie, a wygoda codziennego użytkowania jest ogromna.

Jarek, Żyrardów. mazowieckie

Domowe instalacje gazowe poleciła mi koleżanka, która sama taką ma. I jestem jej za to bardzo wdzięczny, bo po latach walki z piecem opalanym węglem, miałem serdecznie dość. Teraz wystarczy ustawić programator i już w domu jest ciepło.