Magazynowanie gazu płynnego

Magazynowanie gazu płynnego

magazynowanie gazu płynnego

Ogrzewanie domu gazem płynnym wiąże się z koniecznością magazynowania paliwa w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami prawa i bezpieczny dla użytkowników nieruchomości. W tym celu wykorzystuje się specjalistyczne zbiorniki na gaz dedykowane do magazynowania gazu płynnego dla instalacji grzewczych. Zbiorniki na gaz płynny dostępne są w dwóch wariantach – jako zbiorniki naziemne i zbiorniki do zakopania w ziemi (tzw. zbiorniki podziemne). Wybór określonego typu zbiornika determinuje możliwości aranżacji terenu znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie zbiornika, jak również estetykę posesji. Dlatego największą popularnością wśród klientów prywatnych cieszą się zbiorniki podziemne. Klienci biznesowi, przede wszystkim firmy reprezentujące różne gałęzie przemysłu równie chętnie wybierają zbiorniki naziemne. Te drugie są o wiele mniej kłopotliwe w przypadku awarii czy sezonowych przeglądów.

Na czym polega magazynowanie gazu płynnego? Jakich zasad należy przestrzegać wybierając konkretny zbiornik na gaz płynny?

Magazynowanie gazu płynnego w zbiornikach naziemnych i podziemnych

W przypadku zbiorników naziemnych odległość między zbiornikiem a budynkami mieszkalnymi lub inwentarskimi jest ściśle określona i wynosi odpowiednio:

  • 10mb dla zbiorników o pojemności do 10m3,
  • 20mb dla zbiorników o pojemności od 10m3 do 40 m3,
  • 30mb dla zbiorników o pojemności od 40m3 do 65 m3,
  • 40mb dla zbiorników o pojemności od 65m3 do 100 m3.

Dla identycznych pojemności zbiornika podziemnego odległości te powinny wynosić odpowiednio:

  • 5mb,
  • 10mb,
  • 15mb,
  • 20mb.

Są więc o ½ mniejsze, co w przypadku niewielkich parceli ma znaczący wpływ na ich funkcjonalne i estetyczne zagospodarowanie. Jednocześnie należy pamiętać o tym, że zbiorniki połączone ze sobą w ramach  grupy również powinny być oddalone od siebie o ściśle określone odległości.

Magazynowanie gazu płynnego a moc grzewcza kotła

Bardzo duże znaczenie dla magazynowania gazu płynnego ma moc grzewcza kotła oraz jego konstrukcja, gdyż to od nich zależy rzeczywiste zapotrzebowanie instalacji na gaz. W praktyce przekłada się to na konieczność wyboru większych zbiorników dla kotłów o wyższej mocy grzewczej lub decydowanie się na częste dostawy gazu do mniejszego zbiornika. W ogólnym rozrachunku, ze względu na koszt transportu i obsługi zbiornika częste dostawy gazu płynnego mogą się okazać nieopłacalne w dłuższej perspektywie czasu. Dlatego, jeśli tylko istnieje taka możliwość, pojemność zbiornika należy dobrać adekwatnie do wskazań producenta kotła.

Profesjonalne magazynowanie gazu płynnego

Centrumgaz to ceniony dostawca profesjonalnych rozwiązań z zakresu magazynowania gazu płynnego. Klientom oferujemy zbiorniki na gaz płynny o zróżnicowanych objętościach i parametrach użytkowych. Zapewniamy również kompleksową obsługę instalacji gazowych, w tym instalacji doprowadzających, odpowiedzialnych za przesył paliwa opałowego ze zbiornika do kotła energetycznego. W asortymencie posiadamy zbiorniki naziemne i podziemny o następujących pojemnościach: 2700 litrów, 4850 litrów, 6400 litrów, 9200 litrów. Istnieje również możliwość skonstruowania zbiornika o innej pojemności, dostosowanej do mocy grzewczej wybranego urządzenia.