Ogrzewanie gazem płynnym: Czy się opłaca?

Ogrzewanie gazem płynnym: Czy się opłaca?

Wybór systemu ogrzewania nieruchomości jest uzależniony od wielu czynników. Obecnie obok ekonomii pracy systemu, inwestorzy zwracają baczną uwagę na regulacje prawne. Uchwały antysmogowe dla danych województw jasno określają terminy wymiany starych kotłów grzewczych na nowe, jednocześnie sugerując wybór bardziej ekologicznego paliwa lub wymianę pieca na bardziej ekologiczne źródło ogrzewania. Wśród rekomendowanych źródeł ogrzewania znajduje się ogrzewanie gazowe.

Ogrzewanie gazowe to rozwiązanie bardzo wygodne, zwłaszcza dla inwestorów posiadających przyłącze gazowe. W takiej sytuacji paliwo jest podawane do pieca bez przerwy, adekwatnie do bieżącego zapotrzebowania. Dzięki temu system grzewczy jest praktycznie bezobsługowy – nie musimy pamiętać ani o dorzucaniu do pieca, ani o zamawianiu i magazynowaniu opału. Wystarczy, że odpowiednio zaprogramujemy urządzenie grzewcze. Co jednak w sytuacji, w której nie możemy przyłączyć domu do sieci gazowej? Czy musimy rezygnować z gazu jako źródła ciepła?

Ogrzewanie gazem płynnym

Tam, gdzie niemożliwe jest przyłączenie nieruchomości do sieci gazowej alternatywą staje się ogrzewanie gazem płynnym. Pod względem użytkowym instalacja działa w bardzo podobny sposób, jedyną różnicą jest konieczność regularnego uzupełniania zapasu opału. Gaz płynny na potrzeby systemu ogrzewania jest magazynowany w specjalnych zbiornikach. Zbiorniki są dostępne w różnych pojemnościach: 2700l, 4850l i 6400l oraz 9200l. Pojemność zbiornika jest dobierana adekwatnie do zapotrzebowania instalacji grzewczej. W zależności od naszych preferencji możemy zdecydować się na zbiornik naziemny lub podziemny.

Ale czy ogrzewanie gazem płynnym się opłaca?

Cechy ogólne gazu płynnego

Jako materiał opałowy gaz płynny (gaz propan) jest niezwykle wygodny, łatwy w obsłudze, ekologiczny, a także wysoce wydajny. To właśnie wysoka wydajność grzewcza paliwa opałowego w połączeniu z jego atrakcyjną ceną sprawiają, że ogrzewanie domu gazem płynnym naprawdę się opłaca.

Obserwując stały wzrost cen energii elektrycznej oraz gazu z sieci można zaryzykować stwierdzenie, że ogrzewanie gazem płynnym jeszcze przez długi czas pozostanie jedną z najbardziej ekonomicznych opcji. Atrakcyjność tego systemu grzewczego potwierdza fakt, że coraz więcej inwestorów posiadających możliwość podłączenia instalacji grzewczej do sieci gazowej decyduje się na instalację zbiornika na gaz płynny i ogrzewanie nieruchomości oraz ciepłej wody użytkowej właśnie tym paliwem.