Gaz płynny to coraz częściej wybierane paliwo opałowe znajdujące zastosowanie w domowych instalacjach grzewczych oraz instalacjach ciepłej wody użytkowej. Stosuje się go również w obiektach użytkowych o różnym przeznaczeniu. Za jego wyborem przemawiają liczne zalety instalacji gazowych oraz samego paliwa, które jest komfortowe w obsłudze i czyste w magazynowaniu. Gaz płynny – w zależności od przeznaczenia – magazynuje się w butlach dedykowanych do podpięcia pod urządzenia AGD, a także niewielkie grzejniki gazowe oraz specjalistycznych zbiornikach o zróżnicowanej pojemności. Zbiorniki na gaz płynny występują w dwóch wariantach – jako zbiorniki naziemne i zbiorniki do zakopania w ziemi. Pojemność zbiornika na gaz płynny jest uzależniona od zapotrzebowania mocy. Najczęściej gaz propan przechowuje się w zbiornikach o pojemności 2700l, 4850l, 6400l i 9200l. Jakie właściwości ma gaz propan? Czy cena gazu w stosunku do uzyskiwanej energii cieplnej nie jest zbyt wygórowana? O czym należy pamiętać wybierając gaz płynny do ogrzewania domu?
Właściwości – gaz płynna a jego wartość opałowa
Gaz propan to organiczny związek chemiczny należący do grupy alkanów. Gaz płynny jest bezbarwny i bezwonny, nie rozpuszcza się w wodzie, ale rozpuszcza się w etanolu i eterze dietylowym. Podobnie jak wszystkie alkany gaz propan jest mało reaktywny, co gwarantuje niezmienność jego struktury chemicznej podczas magazynowania i przechowywania. Jakie jeszcze właściwości decydują o tym, że gaz płynny jest tak chętnie wykorzystywany w domowych instalacjach grzewczych?
Porównując ze sobą różne paliwa szybko zauważymy, że wartość opałowa gazu płynnego jest jedną z najwyższych wartości w tabeli – kilogram gazu płynnego daje wartość opałową wynoszącą 12,87 kWh. To oznacza, że uzyskanie określonej temperatury w pomieszczeniu ogrzewanym gazem płynnym wymaga spalenia mniejszej ilości paliwa niż w przypadku pomieszczenia opalanego węglem (1kg węgla kamiennego to 5,83 kWh) czy drewnem (1kg drewna to od 2,1 do 4,5 kWh). Jednocześnie gaz propan jest bardziej kaloryczny niż gaz ziemny, dlatego nawet inwestorzy mający możliwość podpięcia się do gazociągu często wybierają ogrzewanie gazem płynnym. W ogólnym rozrachunku cena eksploatacji instalacji grzewczej szybko kompensuje koszty związane z zakupem/dzierżawą zbiornika oraz budową instalacji doprowadzającej.
Gaz propan – gdzie można go zastosować?
Ze względu na swoje właściwości, w szczególności wysoką kaloryczność przekładającą się na wysoką moc grzewczą/wysoką wydajność energetyczną gaz płynny znajduje zastosowanie m.in.:
- jako źródło zasilania urządzeń grzewczych różnego rodzaju – do niewielkich grzejników mobilnych, przez piece C.O, aż po instalacje C.W.U.,
- jako źródło zasilania urządzeń w gastronomii – od domowych kuchenek gazowych, przez parasole grzewcze i grille, aż po taborety gastronomiczne,
- jako paliwo stosowane w różnych dziedzinach przemysłu,
- jako paliwo zasilające samochodowe silniki spalinowe.