Jaki zbiornik na gaz do domu?

Jaki zbiornik na gaz do domu?

Instalacje gazowe obsługujące domy rodzinne mogą wykorzystywać w tym celu kotły kondensacyjne. Są to ekologiczne, bezpieczne dla środowiska i jego użytkowników rozwiązania. Nie emitują substancji szkodliwych, sterowanie ich pracą jest w dużym stopniu zautomatyzowane i nastawione na generowanie oszczędności. W naszym krótkim wprowadzeniu w temat zbiorników na gaz płynny skupiamy się na ich wykorzystaniu w domowych instalacjach. Podpowiadamy jaki rodzaj zbiornika sprawdzi się najlepiej, jakie kryteria zakupowe warto zastosować oraz jaka powinna być docelowa wielkość zbiornika.

Wykorzystanie zbiornika na gaz w domu

Zbiorniki na gaz wykorzystuje się wtedy, gdy nie ma możliwości podłączenia do lokalnej sieci. Zbiorniki będą ją zastępować, stając się indywidualnym źródłem gazu przez cały czas. Pobierana z nich energia będzie wykorzystana do zasilania różnych sprzętów, w tym urządzeń kuchennych i systemów ogrzewania.

Typowy zbiornik na gaz do ogrzewania domu wykonany jest ze stali o wzmocnionej konstrukcji. Zdecydowaną zaletą tego rozwiązania jest niska objętość, co wiąże się z właściwościami chemicznymi i fizycznymi gazu. Przechodzi on ze stanu płynnego w lotny pod wpływem niskiego ciśnienia. Dlatego aż 1000 litrów gazu można skondensować do 4 litrów płynu.

Przydomowy zbiornik na gaz wyposażony jest w elementy armatury użytkowej i pomocniczej, takie jak: armatura napełniająca, zawór pobierania gazu, zawór bezpieczeństwa, reduktor ciśnienia, wskaźnik poziomu gazu. Dobrej jakości zbiornik może stać się stałym elementem wyposażenia naszej domowej instalacji i pełnić swoje funkcje w sposób stabilny i wydajny przez wiele lat.

Zalecana wielkość zbiornika na gaz płynny

Przydomowy zbiornik to coś więcej niż zwykła butla gazowa, którą samodzielnie i szybko będziemy mogli wymienić. Zbiornik powinien być odpowiednio duży, by jego pełne wykorzystanie zajęło nawet rok. Tym samym jednorazowe zatankowanie zbiornika do pełna powinno równać się z uzyskaniem gazu na kolejnych 12 miesięcy. Im rzadziej będziemy musieli napełniać zbiornik, tym mniej problemów będzie generować jego obsługa.

Pojemność zbiornika należy ustalić względem powierzchni, którą pragniemy ogrzać oraz ilości osób tworzących dane gospodarstwo domowe. Im większe jest zapotrzebowanie na energię cieplną oraz dostęp do gorącej wody, tym większy zbiornik będzie potrzebny. Ponadto istotny jest poziom izolacji termicznej w danej nieruchomości. Budynki skutecznie zabezpieczone przez utratą ciepła będą zużywać mniej gazu płynnego.

Każdy dostępny zbiornik powinien posiadać zdefiniowaną przez producenta wydajność, wyrażaną w kilowatach KW. Wartość tego parametru powinna być oczywiście większa od sumy mocy urządzeń, które będą za pomocą gazu zasilane. Pojemność zbiornika jest natomiast podawana w litrach lub metrach sześciennych. Standardowo przyjmuje się, że do zasilania gospodarstwa domowego złożonego z 4 osób mieszkających w budynku o powierzchni 100m2 potrzebne będzie 2000l gazu. W budynkach o powierzchni dochodzącej do 250 m2 zaleca się wybór zbiornika o pojemności nawet 4000-5000l gazu.